УФ-лаки: інструкція із застосування
Зростання інтересу до УФ-лакування виправдане головними перевагами технології: якістю результату та швидкістю закріплення. Стаття - своєрідне введення у світ УФ-лакування.
Лаковий шар захищає та надає поверхні глянсовий та матовий ефект. При УФ-лакуванні ефект максимальний і можна порівняти з припресуванням плівки, але лакування часто значно економічніше. Лак отверждается під впливом УФ-випромінювання, є два принципово різні механізми: радикальний і катіонний.
Склад УФ-матеріалів радикального затвердіння
До складу УФ-лаків входять олігомери, реакційноздатні мономери-розріджувачі, фотоініціатори та добавки.
Олігомери | Практично весь комплекс властивостей УФ-лаків (реологія, швидкість висихання, хімічна та механічна стійкість барвистої плівки та ін) в першу чергу визначається плівкоутворюючим компонентом; реакційноздатними олігомерами. Так їх називають через функціональні акрилатні групи. Найчастіше до складу лаків входять такі олігомери. Епоксиакрилати найдешевші та найбільш використовуються з сучасних олігомерів, особливо популярні на основі ароматичних бісфенолів. Поліефіракрилати - більш дорогі та еластичні, але менш в'язкі плівкоутворюючі олігомери. Поширена основа: діетиленгліколі, поліетиленгліколі та поліпропіленгліколі. Олігоурітанакрилати; найдорожчі, дають високоякісні та еластичні барвисті плівки з дуже гарною адгезією та стійкістю до стирання..
Кожна група надає УФ-фарб відповідні властивості: або більшу реакційну здатність, або високу плинність, або твердість або еластичність.
Реакційноздатні мономери-розріджувачі | Полімеризуються нарівні з олігомерами, формуючи єдину високомолекулярну структуру твердої лакової плівки. Впливають на фізико-хімічні та механічні властивості барвистих плівок. Відповідальні за характерний запах; сирих УФ-лаків, тому дослідники та виробники намагаються створити матеріали з мінімальною кількістю мономерів-розріджувачів.
Фотоініціатори | Енергії УФ-випромінювання навіть найжорсткішого діапазону недостатньо для розриву C=C-зв'язків олігомеру та мономеру, тому до складу УФ-композицій вводять фотоініціатори, які за рахунок поглинання енергії УФ-джерела та відповідних фотохімічних реакцій генерують вільні радикали. Останні та викликають (ініціюють) реакцію полімеризації акрилатних мономерів та олігомерів.
В УФ-композиціях, що наносяться тонкими шарами, вміст фотоініціаторів підвищено (8-10%). При товстих шарах вміст завжди менший (4-6%), інакше основна частка потоку УФ-випромінювання буде поглинатися верхніми шарами покриття, а в основі композиція залишиться недостатньо отвержденной.
Нанесення
Офсетом | За допомогою лакувальних машин. Їхній апарат — стандартна двовалкова або реверсивна тривалкова система (один валик обертається назустріч іншим), що дозволяє наносити більше лаку. Ще один варіант – камер-ракельна система. За допомогою лакувальних секцій. Можуть бути оснащені подібно до лакувальних машин. За допомогою барвистих апаратів офсетних друкарських машин. За допомогою зволожувальних апаратів офсетних друкарських машин.
Флексографія | Різні типи флексографських УФ-підготовлених машин.
Трафарет | Трафаретні машини.
Глибокий друк | Машини глибокого друку.
Закріплення
Для затвердіння нанесених лакових шарів частіше використовуються лампи, наповнені ртуттю та ксеноном. Залежно від їхньої потужності процес розгоряння триває кілька хвилин. Кількість ламп залежить від типу сушильних пристроїв: як правило, 2-3 у кожному сушінні. Передбачається і регулювання роботи кожної лампи окремо (ввімкнення/вимкнення) та керування потужністю джерела випромінювання. Всі технічні характеристики лампи - потужність (Вт), напруга (В), область випромінювання (нм), потік випромінювання (Вт), термін служби (год), розміри (мм), довжина дуги (мм) включені в індивідуальний паспорт лампи.
Крім лампи, важлива частина сушильної установки – рефлектор. Багато сушіннях є система охолодження. З лампами та рефлектором звертайтеся гранично обережно та регулярно очищайте. На лампі та рефлекторі не повинно залишатися слідів пальців! Чистку робіть ізопропіловим спиртом, безворсовою серветкою. Лампи змінюйте відповідно до рекомендацій виробника, фіксуючи термін служби годинника. Після заміни відрегулюйте потужність нових ламп, щоб уникнути проблем із закріпленням та адгезією лакової плівки. УФ-сушіння розташовується після лакового модуля. Проходження листа через довге приймання благотворно впливає на температуру стапеля, що дозволяє працювати на більш високих швидкостях.
На відміну від воднодисперсійних процес сушіння УФ-лаків не фізичний, а хімічний. Період впливу УФ-випромінювання - близько однієї секунди, протягом якої відбувається затвердіння лакового шару, але відлакований відбиток набуває кінцевих показників стійкості тільки через кілька годин. Це залежить від багатьох факторів - типу запечатуваного матеріалу, фарб, лаків тощо.
Температура стапеля має бути максимально низькою. Завжди перевіряйте: чи не можна досягти того ж результату з меншою потужністю або кількістю ламп. При підвищенні швидкості машини потужність лампи повинна автоматично підвищуватись.
Виробники лаків розробляють рецептури в залежності від вимог. Перш ніж починати використовувати УФ-лаки, треба максимально докладно визначитися з вимогами до лаку, тоді вдасться заощадити час та уникнути неприємностей.
Робота з УФ-лаками
В'язкість | Перед тим як вимірювати в'язкість лаку 4-мм лійкою, його слід добре перемішати та визначити температуру. Значення в'язкості, вказане у специфікаціях, вимірювалося за 20 °С. Якщо температура лаку сильно відрізняється, то і в'язкість буде іншою, тому зберігайте та використовуйте лак при кімнатній температурі. Для вимірювання в'язкості вирва занурюється в лак, потім витягується - в цей момент засікають час до повного витікання лаку з вирви (переривання лакової нитки, що виходить з вирви). Важливо, щоб у вирві не було піни, інакше результат буде невірним. УФ-лаки реагують на температурні коливання сильніші, ніж воднодисперсійні.
Валики | Обгумування всіх валиків, що контактують з УФ-лаками та змивними засобами, має бути зі спеціального матеріалу (рекомендується на основі EPDM), стійкого до агресивних складових УФ-лаків та змивок. Вибирайте валики з постачальником.
Очистка |Під час чищення використовуйте рукавички, оскільки змивки для УФ-лаків є агресивними.
Нанесення лаку через офсетні гумовотканинні полотна | Використовуйте лише спеціальні полотна, стійкі до УФ-лаків. Не застосовуйте гумовотканинні полотна для традиційних матеріалів, які набухають при використанні їх з УФ-лаками.
Автор - Валентина Борисова
Джерело - http://publish.ru/publish/2005/09/4054390/