укр рус
  • Головна
  • Зворотній зв'язок
  • Мапа сайту
empty:general/contacts/phone_alt
  +38(050) 419-91-92
empty:general/contacts/phone_alt
  +38(044) 281-24-05
Пошта 03680 Україна м. Київ,
вул. Волноваська 10
  • Главная
  • Обратная связь
  • Карта сайта
Телефоны:   +38(050) 419-91-92
Телефоны:   +38(044) 281-24-05
Почта 03680 Украина г. Киев,
ул. Радищева, 10
укр рус


Лаки на будь-який смак


Лаки на будь-який смак

Лакування — єдиний спосіб обробки, що забезпечує розмаїтість декоративних і технологічних можливостей при високій продуктивності, відносній простоті та завидній «всеїдності» щодо запечатуваної поверхні.

Не претендуючи на всебічне дослідження ситуації на ринку лаків для офсетного друку, намагатимемося розкрити деякі тенденції, що відзначаються працівниками друкарень та дизайн-студій; насамперед — попит на лакування різними видами та освоєння нових технологій.

Безумовно, ситуація в Москві та Києві, де зосереджено сучасне обладнання та вибагливі замовники, відрізняється від стану справ у регіонах із скромнішими фінансами. Так, спектр послуг, постійні нововведення та готовність виконати найекзотичніші фантазії дизайнерів «зіпсували» замовника. Але саме «зіпсовані» — ті самі щуки, які не дають спати карасям-виробникам і змушують друкарні модернізуватися і вигадувати, як реалізувати нові ідеї «божевільних» клієнтів на обладнанні.


Види лаків

"Знову за рибу гроші?", - подумає читач, побачивши заголовок. Саме так! Про види лаків, їх склад та призначення писано-переписано. Але щоб зрозуміти, які перспективи відкриває кожен, потрібно пам'ятати основні моменти. Ось міні-лікнеп для тих, хто поки що зовсім не вникав у цю тему.

За складом лаки поділяються на три групи: масляні (офсетні або друковані), водно-дисперсійні та УФ-затвердіння.

Масляний лак дуже близький до фарби офсетної. По суті, це вона з прозорим пігментом. Відповідно, для лакування служить барвистий апарат друкарської секції офсетної машини. При нанесенні лак поводиться як офсетна друкарська фарба, і для корекції його властивостей використовуються ті ж допоміжні засоби. Утворення плівки відбувається за рахунок реакції окисної полімеризації і часткового вбирання в матеріал, що запечатується. Згодом залаковані відбитки можуть пожовтіти, тому що масляний лак прискорює процес старіння паперу.

В склад водно-дисперсійних лаків входять полімерні дисперсії, плівкоутворювальні речовини, різні добавки, розчинник - вода (близько 60%) або трохи спирту. Лакова плівка утворюється рахунок випаровування і вбирання розчинника. Завдяки низькій в'язкості лаку, не вищипуються частинки поверхні запечатуваного матеріалу. Після висихання утворюється міцна на стирання та вигин плівка, що не має запаху, стійка до впливу низьких температур (що дозволяє застосовувати лаки для упаковок продуктів, що зберігаються в морозильниках). Відлаковані відбитки не жовтіють, що особливо важливо при суцільному лакуванні великих площ незапечатаного матеріалу (паперу або картону).

При лакуванні дисперсійними лаками необхідно використовувати офсетні фарби, пігменти яких стійкі до дії вологи та луги. Інакше інтенсивність та колір фарби можуть змінитися. Лаки наносяться на офсетних машинах через зволожуючий апарат, барвистий або в лакувальній секції, а також в окремій лакувальній машині.

Лак УФ-затвердіння (УФ-лак) — розчин акрилових смол та рідких полімерів. Плівка утворюється за частки секунди рахунок полімеризації під впливом УФ-випромінювання і має дуже велику міцність на стирання, стійка до впливу води, температури, хімікатів. УФ-лаки нетоксичні та після висихання нешкідливі для людини та навколишнього середовища. Папір, покритий УФ-лаком, зазнає вторинної переробки — утилізується, як і не лакований.

При лакуванні висуваються вимоги до сумісності друкарських фарб та УФ-лаку. Якщо друк проводився масляними офсетними фарбами, УФ-лак можна наносити або «по сухому» (після повного висихання фарб на відбитку), або на шар традиційних фарб спочатку наноситься водно-дисперсійний лак-праймер, а потім УФ-лак. Гібридні або УФ-фарби не вимагають нанесення праймера перед лакуванням.

За оптичними властивостями лакової плівки лаки бувають матові та глянсові. Причому ступінь глянцю залежить від складу лаку (в т. ч. добавок, що використовуються), товщини лакової плівки і характеру (складу і геометрії) лакованої поверхні.

Якщо порівнювати за фактором «склад лаку», то при однаковій товщині плівки та лакованої поверхні найбільший глянець досягається при використанні УФ-лаку, потім йдуть водно-дисперсійні та масляні. Більшість добавок, що вводяться в лак для покращення його технологічних параметрів або надання спеціальних властивостей (підвищеної стійкості до стирання, дії хімічних речовин тощо), зменшують глянець.

У разі збільшення товщини лакової плівки глянець збільшується. Залежність від способу нанесення лаку в загальному випадку виглядає так: при лакуванні через барвистий апарат друкованої секції глянець буде меншим, ніж через зволожуючий; потім слідує лакувальна секція і лакувальна машина.

У системі лак-запечатуваний матеріал чим однорідніша основа, тим вищий глянець лакової плівки. Для максимального глянцю поверхня повинна бути рівномірною за складом і якістю (щоб забезпечити рівномірний розподіл лаку), непористою, із зображенням, надрукованим фарбами, що добре змочуються використовуваним лаком. Порошок, що противідмарює, на надрукованих відбитках теж знижує глянець лакової плівки — якщо не можна працювати без порошку, краще використовувати дрібнодисперсний або розчинний.

Окрема розмова про нанесення УФ-лаку "у лінію". На ступінь глянцю чималий вплив надають тип фарб, що використовуються для друку, і технологія нанесення лаку. Варіанти за зростанням ступеня глянцю:

  • Друк олійними (традиційними) офсетними фарбами - нанесення водно-дисперсійного лаку-праймера - ІЧ-сушіння - УФ-лакування.
  • Друк гібридними фарбами - УФ-сушіння - УФ-лакування.
  • Лакування після друку УФ-фарбами.

Перспективи

Перш ніж обговорити перспективи різних видів лаків, технологій лакування та тенденції їх розвитку, невеликий «ліричний» відступ про особливості «національної поліграфії». Чи можна рівнятися на європейські чи американські тенденції, і наскільки швидко наша галузь реагує на закордонні новинки?

Переглядаючи галузеві новини та читаючи про успішне впровадження технологій у наших друкарнях, недовго відірватися від реальності. Безумовно, є друкарні із сучасним обладнанням, що дозволяють собі експериментувати з матеріалами, пробувати нові технології. Але коло їх вузьке і від народу вони дуже далекі (зосереджені у великих містах).

Найчастіше ситуація така. На підприємстві вже є парк обладнання (щодо нового або неабияк попрацював) і більш-менш постійні замовники, які знають потенціал виробництва та приносять замовлення, що не перевищують «планки» друкарні. Якщо серед клієнтів з'являється стійкий попит на послугу, що виходить за ці рамки, починаються роздуми: впроваджувати нову технологію на вже наявному устаткуванні або купувати нове... А поки що всі замовлення, які потребують цієї операції, відвозяться до дружньої друкарні. Але тільки-но стає зрозуміло, що обладнання себе виправдає, його купують. Так частково вирішується проблема його завантаження - адже потік замовлень на нову послугу вже існує. Погодьтеся, вельми оптимістичний розвиток подій. Іноді доводиться чути знамените "А нас і тут непогано годують!" Тобто клієнт йде, прибуток капає і всі задоволені; а на пропозицію спробувати щось нове — звучить здивоване: «А навіщо, коли й так добре?» Буває, і бажання оновити виробництво є, але де взяти кошти?

Який тип лаку найпопулярніший на ринку? Правильно, олійний. Друкарні ж виходять із потенціалу виробництва, а це єдиний лак, що не вимагає додаткової переналагодження друкарської машини та закупівлі матеріалів, що змивають. Якщо друкарська машина оснащена секцією лакування і ІЧ-сушкою — друкарня працюватиме з дисперсійними лаками. Рідше зустрічаються ентузіасти, які перенастроювали однофарбову офсетну машину для роботи з водно-дисперсійним. Як правило, це робиться, якщо є постійні замовники, яким він обов'язково потрібен, а друкарня не може придбати додаткове обладнання.

Що стосується УФ-лаків, то далеко не всі організації, що публікують у прайсах ціни на УФ-лакування, мають для цього обладнання, хоча вже сама готовність надати послугу говорить про те, що інтерес до цього виду лаку зростає. Іноді друкарня возить тираж на УФ-лакування «до сусідів», і всі задоволені: замовник отримує глянсову обкладинку або листівку, не вникаючи у виробничі тонкощі, а друкарня «не відпускає» замовника до потенційних конкурентів і навіть щось заробляє.


УФ-лаки наступають

Зростання інтересу до УФ-лаків відзначають і в Європі, і в Америці, оцінюючи збільшення випуску продукції з УФ-лакування приблизно в 10% на рік. Але це там, а в нас все куди спокійніше, чому виною не відсталість технологів і керівників, а брак коштів, відносна непередбачуваність та нестабільність економіки — отже, ризик при довгостроковому прогнозуванні ситуації із завантаженням та окупністю нового обладнання.

Чим викликане зростання інтересу саме до УФ-лаку? Перспективою працювати з нематеріальними сортами паперу, плівками, пластиками, жерстю; максимальним глянцем; миттєвим закріпленням - дозволяє відразу проводити подальшу обробку (тиснення, біговку, склеювання) і забезпечує високу продуктивність; лакова плівка має високу міцність на стирання, хімічну та температурну стійкість. Такі властивості роблять УФ-лак дуже привабливим для друку етикеток та упаковки.

Активно ведуться роботи з усунення небажаних властивостей УФ-лаків радикальної полімеризації, що широко використовуються зараз: залишковий запах висохлої лакової плівки, небезпека рідкого УФ-лаку для людини (до складу входять речовини, що викликають подразнення і запалення шкіри і слизової оболонки). У більшості виробників з'явилися УФ-лаки катіонної полімеризації. Але і ця технологія не така нова, як здається: перші розробки велися 40 років тому, але не знайшли широкого застосування через високу вартість катіонних фотоініціаторів та повільного закріплення перших композицій з катіонною УФ-полімеризацією.

Перевага покриттів, що затверджуються за катіонним механізмом, - висока адгезія лаку до різних підкладок, включаючи метал та пластмаси. Це пов'язано з гарною змочуваністю підкладки компонентами лаку і малою об'ємною усадкою при полімеризації (1-2% порівняно з 10-20% при радикальній полімеризації).

І все ж поки в Росії матеріали катіонної УФ-полімеризації не особливо популярні, тому що їх використання економічно невигідно - при катіонній УФ-полімеризації вартість матеріалів і фотоініціаторів значно вища, ніж за радикальної.

До того ж лаки закріплюються повільніше, ніж при радикальному затвердінні: під дією УФ-випромінювання відбувається часткове закріплення лаку (переважно у верхньому шарі лакової плівки), а полімеризація триває і після впливу УФ-випромінювання. Для прискорення полімеризації після УФ-опромінення лаковані відбитки піддаються тепловому впливу в ІЧ-сушінні.

Наскільки перспективною є ця технологія для Росії, покаже час. Наразі періодично проходять семінари, з'являється інформація в Інтернеті та рекламних проспектах виробників. Але поки що це більше нагадує розвідувальні операції, а не широкомасштабний наступ. Технологія, безумовно, цікава і, певно, виправдає надії, коли перестане бути «новою і дорогою».


Для чого потрібний лак?

Насамперед, він захищає продукцію від механічних, хімічних та температурних впливів. Лакування, як і раніше, найдоступніший (і за ціною), відносно простий і високопродуктивний спосіб обробки відбитків.

Друга причина – покращення зовнішнього вигляду або надання відбиткам декоративного ефекту (за допомогою лаків спеціального призначення – ароматизованих, перламутрових, металізованих). І якщо винести за дужки виробництва, де такі лаки технологічно необхідні (бар'єрні лаки для харчової упаковки, блістерні), то зараз явно підвищується попит на «модні надмірності».

Який лак використовують частіше: матовий чи глянсовий? Поки що більшість клієнтів хоче, «щоб блищало». Суцільне лакування глянцевим лаком обкладинок — це, мабуть, найпоширеніший випадок, тому підтвердження — відомий термін «глянцеві журнали». Лак захищає обкладинку від подряпин, а зображення стає яскравішим, контрастнішим і привабливішим.

Матовий лак затребуваний менше, про це знають і продавці, і технологи друкарень. Але останнім часом співвідношення повільно змінюється на користь матових лаків. Дуже ефектна комбінація матових та глянсових лаків, особливо якщо поєднувати при цьому суцільне та вибіркове лакування.

Зріс попит і вибіркове лакування. Причому часто на одному виробі комбінують різні типи лаків — іноді виключно для оформлювальних цілей, а часом декоративний ефект поєднується з технологічною необхідністю. Наприклад, для захисту обкладинки рекламного проспекту від механічних впливів на всю її поверхню наноситься глянсовий офсетний лак, а для акцентування уваги на значущих елементах (логотипі, назві, фотографії виробленої продукції тощо) на них наноситься глянсовий УФ-лак (комбінування суцільного). лакування офсетним лаком та вибіркового УФ-лакування).

Лаки назавжди

Чому стільки пишуть і говорять про лакування? А дуже просто: лакування - єдиний спосіб обробки, що забезпечує різноманітність декоративних і технологічних вишукувань при високій продуктивності, відносній простоті і завидній невибагливості (папір, картон, пластик, металізовані поверхні, різного роду плівки, жерсть - чи взагалі існує матеріал, на який не можна нанести лак?). Хочете, щоб поверхня блищала, нанесіть глянсовий лак; хочете, щоб надруковані квіти або ягоди пахли як справжні, зверніться до ароматизованих лаків; а щоб перламутр переливався всіма кольорами веселки – до перламутрового. Виставка вже на носі, і шеф вимагає буклет на матовому папері, який має бути надрукований «вчора»? Суцільне лакування врятує ваш тираж від перетискування під час післядрукарських операцій.



Автор - Я. Близнец (поліграфіст-технолог)
Джерело- 
http://publish.ru/articles/4394775/text/4052743/_p1.html